UNESCO, Sınıflara Akıllı Telefon Yasağı Getirilmesi Çağrısında Bulundu

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), okullara kesinlikle gerekli olmadıkça akıllı telefonları sınıflardan kaldırmaları çağrısında bulundu. UNESCO teknolojinin bazen yardımcı olabilmesine rağmen, aşırı ve uygunsuz şekilde kullanılabileceği konusunda uyardı.

Özellikle akıllı telefonlar söz konusu olduğunda, yakınlarda bildirimlerle çalan bir akıllı telefonunun olması, öğrencileri yapmaları gereken işten uzaklaştırmak için yeterli olduğunu söyledi. Bir çalışmada, öğrencilerin dikkati dağıldıktan sonra okul çalışmalarına yeniden odaklanmalarının 20 dakika kadar sürebildiğinden bahsediliyor. Bunun tipik bir dersin yaklaşık üçte biri kadar olduğunu belirtelim.

UNESCO yeni 2023 Küresel Eğitim İzleme Raporu‘nda sınıflardan telefonları kaldıran Belçika, İspanya ve Birleşik Krallık’taki (İngiltere) okulları inceleyen bir araştırmaya atıfta bulundu. Sonuç olarak, özellikle akranlarının gerisinde kalan çocuklar için öğrenme çıktılarının iyileştiği görüldü.

Akıllı telefonların kullanımına ilişkin uyarıda bulunan UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay, şunları söyledi: “Dijital devrim ölçülemez bir potansiyele sahiptir, ancak toplumda nasıl düzenlenmesi gerektiğine dair uyarılar dile getirildiği gibi, eğitimde kullanılma şekline de benzer bir dikkat gösterilmelidir.”

UNESCO, ülkelerin yaklaşık dörtte birinin akıllı telefonlara ilişkin yasa veya politikalarda zaten yasak olduğunu söyledi. Asya’daki yasakların en yaygın olduğu bulundu. Örneğin, Bangladeş ve Singapur, sınıfta telefonları yasaklıyor ancak öğrenciler yine de onları okula götürebiliyor.

Ayrıca Danimarka, Fransa, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri gibi diğer yerlerde, gizlilik endişeleri nedeniyle eğitim ortamlarında belirli uygulamalar yasaklanmış durumda. Özellikle Almanya bazı eyaletlerde Microsoft ürünlerini yasaklıyor.

UNESCO, ülkeleri ve okulları sınıfa telefon girmesine izin vermeyi yeniden değerlendirmeye çağırırken öğrencilerin teknolojinin risklerini ve fırsatlarını da öğrenmeleri gerektiğini, dolayısıyla onlardan tamamen korunmamaları gerektiğini söyledi.

Dapatkan lebih banyak MangTekno di kotak masuk Anda!

Berita, ulasan, opini, dan panduan kami yang mudah diikuti dapat mengubah setiap pemilik iPhone menjadi penggemar Apple

Invalid email address

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Berita, ulasan, opini, dan panduan kami yang mudah diikuti dapat mengubah setiap pemilik iPhone menjadi penggemar Apple
Dengan mengirimkan informasi Anda, Anda setuju dengan
dan
dan berusia 16 tahun atau lebih