Samsung Galaxy Z Flip5 ve Galaxy Z Fold5: Çok Yönlü Deneyim

Samsung Electronics bugün, beşinci nesil Galaxy katlanabilir ürünlerini tanıttı: Galaxy Z Flip5 ve Galaxy Z Fold5. Form faktörleri; şık ve kompakt tasarımları, sayısız özelleştirme seçenekleri ve güçlü performanslarıyla her kullanıcı için benzersiz bir deneyim sunuyor. Yeni Flex Hinge, estetik açıdan dengeli ve sağlam bir tasarım sunarken katlanabilirlik de sağlıyor. Bu rakipsiz katlanabilir cihazlar, yaratıcı açılardan fotoğraf çekmek için FlexCam gibi olağanüstü kamera özellikleri sunuyor. Samsung Galaxy Z Serisi güçlü performans sunarken en yeni işlemciden güç alan optimize edilmiş bataryasıyla da dikkat çekiyor. Samsung Galaxy Z Serisi, açık ve kapalı halde, bir akıllı telefonun sağladığı olanaklarda bir dönüşüm yaratıyor.

“Samsung, standardı belirleyerek ve deneyimi sürekli iyileştirerek katlanabilir cihazlarla mobil endüstrisinde devrim yaratıyor” şeklinde konuşan Samsung Electronics Başkanı ve Mobil Deneyim Başkanı TM Roh, şöyle ekliyor: “Her geçen gün daha fazla kullanıcı katlanabilir cihazlarımızı tercih ediyor. Çünkü bu cihazlar insanların başka hiçbir cihazda elde edemeyecekleri bir deneyim sunuyor. Galaxy Z Flip5 ve Galaxy Z Fold5, yenilikçi teknolojiyle müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılama konusundaki kararlılığımızı kanıtlayan en yeni cihazlar.”

Samsung Galaxy Z Fold5 özellikleri

Samsung Electronics Türkiye Başkanı ve CEO’su Philip Choi ise yeni cihazlar hakkında; “Neredeyse 30 yıllık bir tecrübenin ürünü olan bu cihazlar, insandan ilham alan onlarca yıllık tasarım çalışmalarının zirvesini teşkil ediyor. Katlanabilir akıllı telefon yolculuğunda Galaxy ailesinin üyeleri Flip ve Fold Serilerimiz ile bugüne dek sayısız başarılara imza attık. Şimdi ise ailemizin yeni üyesi, Galaxy Z Flip5 ve Galaxy Z Fold5’i sizlere tanıtmanın heyecan ve mutluluğunu yaşıyoruz. Samsung Türkiye olarak, MENA bölgesi içinde ‘Katlanabilir Cihazlar’ kategorisinde en çok tercih edilen ve güvenilen firma olmanın gururunu yaşıyoruz. Samsung Galaxy Z Flip5 ve Galaxy Z Fold5 ile sunduğumuz yeniliklerin yaşamlarınıza nasıl uyum sağladığını, yaratıcılık, üretkenlik ve kendini ifade etme konularında ne gibi yeni olanaklar sunduğunu görmek, yolculuğumuzun sonraki adımlarına da ilham verecek” açıklamalarında bulundu.

Samsung’un inovasyon mirası ve katlanabilir cihazlar kategorisine olan bağlılığı, çok yönlü cihazların geliştirilmesini sağladı. Katlanabilir formatın potansiyeline olan güçlü inancını, birinci sınıf Ar-Ge ve üretim yetenekleriyle birleştiren Samsung, Galaxy Z Serisi’ni sürekli geliştirdi ve optimize etti. Bu Galaxy katlanabilir serisi; Galaxy Z Flip5’in yeni Flex Window kapak ekranında içerik oluşturmadan Galaxy Z Fold5’te sorunsuz çoklu göreve kadar, günümüz kullanıcılarının kendine özgü ihtiyaçlarını karşılıyor ve aşıyor.

Galaxy Z Flip5 ve Galaxy Z Fold5; IPX8 desteği, koruyucu alüminyum çerçeveler ve hem Flex Window kapak ekranı hem de arka kapağa uygulanan Corning® Gorilla® Glass Victus®2 ile tüketicilerin beklediği korumayı sağlıyor ve bunu Flex Hinge ile daha da pekiştiriyor. Yeni entegre menteşe modülü olan Flex Hinge, dış darbeleri dağıtan çift raylı bir yapıya sahip.

Galaxy Z Flip5: Cebe sığabilen en iyi cihaz

Galaxy Z Flip5, cep boyutunda bir cihazda şık ve benzersiz bir katlanabilir deneyim sunuyor.  Önceki nesle göre 3,78 kat daha büyük olan yeni Flex Window kapak ekranı, çok çeşitli mevcut ve yeni özellikler sunuyor.  Şık çerçevelerin yanı sıra, kullanıcının Galaxy Watch6 Serisi’nin kadran tasarımıyla eşleşebilen bilgilendirici ve grafik saatler dahil olmak üzere daha fazla özelleştirme seçeneği bulunuyor. Ayrıca Galaxy Z Flip5’in Flipsuit Kılıfı, değiştirilebilir bir NFC kartıyla cihaz koruması sağlayarak, kullanıcıların daha da fazla kişiselleştirme seçeneği için Flex Window kapak ekranı tasarımlarını ve kılıf tasarımlarını eşleştirmesine olanak tanıyor.

Galaxy Z Flip5 kapalı durumda, her zamankinden daha fazla işlevsellik sunuyor. Flex Window kapak ekranından faydalı bilgilere hızlı ve zahmetsizce erişmek mümkün. Kullanıcılar Widget’lar ile hava durumunu öğrenebilir, müzik çalmayı kontrol edebilir ve Media Controller ile en sevdikleri müzikleri dinleyebilir ya da Google Finance Widget’ı ile en son küresel borsa güncellemelerini takip edebilirler. Tüm Widget’ların bir bakışta görüntülenmesi ve Çoklu Widget Görünümünü etkinleştirmek için ekrana hafifçe dokunarak aralarında anında geçiş yapılması da mümkün.  Kullanıcılar ayrıca, bildirimleri kolayca kontrol edebilir ve Wi-Fi ya da Bluetooth için Hızlı Ayarlar’a erişebilirler. Cihazı hiç açmadan, cevapsız aramalara geri dönmek için arama geçmişine göz atmaları ve tam QWERTY klavye ve sohbet geçmişi görünürlüğüyle Hızlı Yanıt özelliğini kullanarak hareket halindeyken metinleri yanıtlayabilirler.

Samsung Galaxy Z Flip5 özellikleri

Benzersiz tasarımı ve form faktörüyle Galaxy Z Flip5, Samsung Galaxy akıllı telefonlardaki en çok yönlü kamera deneyimini de sunuyor. Daha büyük Flex Window kapak ekranı sayesinde arka kamerayla yüksek kaliteli selfie’ler çekilebilir. Ayrıca kullanıcılar FlexCam ile yaratıcı açılardan eller serbest modda çarpıcı fotoğraflar çekebilirler. Esnek Mod’da da çekimler hızlı ve kolayca görüntülenebilir ve düzenlenebilir. Kullanıcılar Flex Window kapak ekranındaki Hızlı Görüntüleme ile görüntüleri kolayca inceleyebilir, renk tonunu ayarlayabilir ya da silebilirler. Çift Önizleme, arkadaşlarınızın fotoğrafını çekerken kendilerini Flex Window’da görebilmelerini ve böylece kusursuz çekim için gerçek zamanlı ayarlamalar yapabilmelerini sağlar. Kullanıcılar, kamerayı sabitleyen Süper Sabit moduyla hareket halindeyken pürüzsüz bir çekim yapabilirken, Otomatik Çerçeveleme kimsenin kadrajın dışında kalmamasını sağlar.

Galaxy Z Flip5, güçlü kamera deneyimine yapay zeka çözümü iyileştirmelerini ekleyerek her fotoğrafa hayat verir. Ortam aydınlatması koşullarında fotoğrafları ve videoları optimize eden geliştirilmiş Nightography özellikleriyle düşük ışıkta bile yaratıcı olmak mümkündür. Yapay zeka destekli görüntü işleme (ISP) algoritması, ayrıntıları ve renk tonunu geliştirirken genellikle düşük ışıklı görüntüleri bozan görsel parazitleri düzeltir. Dijital 10X zoom ile fotoğraflar uzaktan bile daha net. 

Galaxy Z Fold5: Geniş ekranlı, en üst düzey üretkenlik platformu

Şimdiye kadarki en ince, en hafif Fold’da, büyük bir ekran ve uzun ömürlü bir batarya sunan Fold5, Galaxy Z serisindeki en güçlü performansı sunuyor.

Galaxy Z Fold5, Çoklu Pencere ve Uygulama Sürekliliğinden Geliştirilmiş Görev Çubuğu, sürükle ve bırak ve üçüncü taraf uygulamaların optimizasyonu gibi çok çeşitli özelliklere kadar gelişen sağlam, büyük ekran deneyimi ile günlük üretkenliği dönüştürmeye öncülük etmişti. 2021’de üçüncü nesil Fold’da tanıtılan S Pen Fold Edition da Galaxy Z Fold5’te üstün bir yazma deneyimi sunmak için ince ayarlardan geçti. Bu özellikler ve araçlar, büyük bir ekranda güçlü üretkenlik sunmak ve kullanıcıların önemli görevleri her yerden tamamlamalarını sağlamak için bir araya getirildi.

Geliştirilmiş Görev Çubuğu, kullanıcıların sık kullanılan uygulamalar arasında hızla geçiş yapmasına olanak tanıyarak dinamik üretkenlik sağlıyor. Artık dört adet uygulamaya kadar son kullanılan uygulama, daha verimli çalışma için hazır. Yeni geliştirilmiş iki elle sürükle ve bırak özelliği de uygulamalar ve ekranlar arasında içerik taşırken üretkenliği artırabilir. Kullanıcılar, Samsung Galeri’deki bir görüntüye bir parmaklarıyla dokunup basılı tutabilir ve görüntüyü sürükleyip bırakmak üzere Samsung Notes uygulamasını açmak için diğer parmaklarını kullanabilirler. Gizli pop-up ile bir uygulama arka planda çalışmaya devam ederek kullanıcıların video içeriğini tam ekranda izlemelerine ve ekranın yan tarafında yüzen bir açılır pencerede arkadaşlarıyla sohbet etmelerine olanak tanır.

Samsung Galaxy Z Fold5 kamera

Yeni daha ince ve daha kompakt S Pen Fold Edition, gerçek zamanlı not almayı ve fikir üretmeyi kolaylaştırırken cebe de daha rahat sığabiliyor. Fold için normal bir kılıfla neredeyse aynı kalınlıktaki İnce S Pen Kılıfı, kullanıcıların S Kalemlerini şık bir şekilde taşıyabilmeleri için çeşitli stil ve renklerde mevcut. 

Kullanıcıların hareket halindeyken daha fazlasını yapmalarına yardımcı olan 7,6 inç Ana Ekran en sevdikleri filmin keyfini dikey veya yatay olarak çıkarabilmeleri için geniş ve kesintisiz görüntüleme sağlıyor. Dahası açık havada parlak güneş ışığı altında dahi optimum görüntüleme deneyimi için en yüksek parlaklık %30’dan fazla artarak 1750 nit’e yükseldi. 

Kullanıcılara en büyük Galaxy akıllı telefon ekranında sürükleyici bir oyun deneyimi sunan Galaxy için Snapdragon® 8 2. Nesil işlemci, grafikleri geliştiriyor ve dinamik oyun ve çoklu oyun işlevselliğini etkinleştirmek için yapay zekadan yararlanıyor. Galaxy Z Fold5, daha az gecikme sunmak ve performans düşüşünü önlemek için ısıyı daha akıllıca dağıtan gelişmiş soğutma sistemiyle maraton oyun seanslarının üstesinden rahatça gelebilir.

Gezegen için olumlu bir etki

Samsung, çevre vizyonu doğrultusunda ilerleme kaydetmeye ve Cihaz Deneyimi Bölümü için 2030 yılı sonuna kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşmak da dahil olmak üzere hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak eylemlere hız vermeyi sürdürüyor.

Galaxy Z Flip5 ve Galaxy Z Fold5, tüketici öncesi geri dönüştürülmüş cam ve alüminyum ile atık balık ağları, su varilleri ve pet şişelerden elde edilen tüketici sonrası geri dönüştürülmüş plastikler de dahil olmak üzere önceki nesillerine göre daha geniş bir geri dönüştürülmüş malzeme çeşitliliğine sahip. Ambalaj kutuları için kullanılan kağıt bile yüzde 100 geri dönüştürülmüş malzeme kullanılarak üretildi.

Bu inovasyonlar, optimize edilmiş uzun ömürlülük için bilinçli olarak tasarlandı. Her cihaz beş yıllık güvenlik güncellemeleri ve dört nesil işletim sistemi yükseltmesiyle geliyor ve böylece ürünün ömrü uzuyor.

Bulunurluk

Galaxy Z Flip5 ve Galaxy Z Fold5, 26 Temmuz saat 15:00’ten itibaren Türkiye’de ön siparişe ve 18 Ağustos’tan itibaren genel satışa sunulacak.

Galaxy Z Flip5, Mint, Graphite, Cream ve Lavander gibi renklerin yanı sıra, daha kişiselleştirilmiş bir görünüm oluşturmak için Halkalı stantlı Şeffaf Kılıf, Eko-Deri Kılıf, Dinamik tasarım  Kılıf ve taşıması kolay Halkalı Silikon Kılıf gibi bir dizi aksesuarla kullanıcıların kendilerini ifade etmelerine olanak tanıyor.

Galaxy Z Fold5 ise; Ice Blue, Phantom Black ve Cream renklerinin yanı sıra, İnce kalemli Kılıf,  Halkalı standtlı Şeffaf Kılıf, Eko-Deri Kılıf ve Askılı Ayaklı Kılıf gibi pratiklik ve stil sunan çeşitli kılıflarla birlikte sunuluyor.

Samsung Galaxy Z Fold5 teknik özellikleri

 Galaxy Z Fold5
Ekran Ana Ekran 7,6 inç QXGA+ 

Dynamic AMOLED 2X

Sonsuz Esnek Ekran (2176 x 1812, 21.6:18), 374ppi

120Hz adaptif yenileme hızı (1~120Hz)

Kapak Ekranı 6,2 inç HD+ 

Dinamik AMOLED 2X Ekran

(2316 x 904, 23.1:9), 402ppi

120Hz adaptif yenileme hızı (48~120Hz)

Boyutlar ve Ağırlık Katlanmış 67,1 x 154,9 x 13.4mm
*Katlanmış Galaxy Z Fold5 kalınlığı, Galaxy Z Fold5’in camlarının yukarıdan aşağıya doğru ölçülür
Açık 129.9x 154.9 x 6.1mm
*Açık Galaxy Z Fold5 kalınlığına Ana Ekranın çerçevesi dahil değildir.
Ağırlık 253gr
Kamera Dış Ekran Kamerası 10MP Selfie Kamera 

F2.2, Piksel boyutu: 1.22μm, FOV: 85˚

Ekran Altı Kamera 4MP Ekran Altı Kamera 

F1,8, Piksel boyutu: 2.0μm, FOV: 80˚

Arka İkili Kamera  12MP Ultra Geniş Kamera 

F2.2, Piksel boyutu: 1.12μm, FOV: 123˚

Arka Üçlü Kamera  12MP Ultra Geniş Kamera 

F2.2, Piksel boyutu: 1.12μm, FOV: 123˚

50MP Geniş Açı Kamera 

Dual Piksel AF, OIS, F1.8, Piksel boyutu: 1.0μm, FOV: 85˚

10MP Telefoto Kamera 

PDAF, F2.4, OIS, Piksel boyutu: 1.0μm, FOV: 36˚, 3X optik zoom

*30X Space Zoom; AI Super Resolution teknolojisi ile 3x Optik Zoom ve 30x dijital zoom içerir. 3x’in üzerinde yakınlaştırma yapmak görüntüde bazı bozulmalara neden olabilir.
AP Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy
– 1x 3.36 GHz ARM Cortex-X3
– 2x 2.8 GHz ARM Cortex-A710
– 2x 2.8 GHz ARM Cortex-A715
– 3x 2.0 GHz ARM Cortex-A510
– Adreno 740 GPU
Bellek
  • 1 TB dahili depolama alanı ile 12 GB Bellek
  • 512GB dahili depolama alanı ile 12GB Bellek
  • 256GB dahili depolama alanı ile 12GB Bellek
Batarya 4,400mAh (tipik) çift pil
Şarj Kablolu Şarj: 25W Adaptör ve 3A USB-C kablosu ile yaklaşık 30 dakikada %50’ye kadar şarj 

  • Hızlı Kablosuz Şarj 2.0
  • Kablosuz PowerShare
Su Geçirmezlik IPX8
*Laboratuvar test koşullarına göre 1,5 metreye kadar tatlı suya 30 dakikaya kadar daldırılabilir. Plaj veya havuz kullanımı için tavsiye edilmez. Kalıntıları durulayın/ıslanırsa kurulayın. Cihazın suya dayanıklılığı kalıcı değildir ve normal aşın
İşletim Sistemi Android 13 

One UI 5.1.1

Ağ ve Bağlantı 5G, LTE, Wi-Fi 6E, Bluetooth® v5.3
Güvenlik  Samsung Knox ile, Samsung Knox Vault
SIM Kart Bir Nano SIM ve bir eSIM

Samsung Galaxy Z Flip5 teknik özellikleri

Galaxy Z Flip5
Ekran Ana Ekran 6,7 inç FHD+ 

Dinamik AMOLED 2X

120Hz Adaptif yenileme hızı (1~120Hz)

Sonsuz Esnek Ekran (2640 x 1080, 22:9)

Kapak Ekranı 3,4 inç Süper AMOLED 60Hz* 

720 x 748

306 PPI

Boyutlar ve Ağırlık Katlanmış 71.9 x 85.1 x 15.1mm
*Katlanmış Galaxy Z Flip5 kalınlığı, Galaxy Z Flip5’in camlarının yukarıdan aşağıya doğru ölçülür
Açık 71.9 x 165,1 x 6.9mm
*Açık Galaxy Z Flip5 kalınlığına Ana Ekranın çerçevesi dahil değildir.
Ağırlık 187gr
Kamera Ön Kamera  10MP Selfie Kamera 

F2.2, Piksel boyutu: 1.22μm, FOV: 85˚

Arka İkili Kamera  12MP Ultra Geniş Kamera 

F2.2, Piksel boyutu: 1.12μm, FOV: 123˚

12MP Geniş Açı Kamera 

Dual Piksel AF, OIS, F1.8, Piksel boyutu: 1.8ìm, FOV: 83˚

AP Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy
– 1x 3.36 GHz ARM Cortex-X3
– 2x 2.8 GHz ARM Cortex-A710
– 2x 2.8 GHz ARM Cortex-A715
– 3x 2.0 GHz ARM Cortex-A510
– Adreno 740 GPU
Bellek
  • 512GB dahili depolama alanı ile 8GB Bellek
  • 256GB dahili depolama alanı ile 8GB Bellek
*Kullanılabilir depolama kapasitesi önceden yüklenmiş yazılıma bağlıdır. Bellek seçeneği, pazara göre farklılık gösterebilir.
Batarya 3,700mAh (tipik) çift pil
Şarj Kablolu Şarj: 25W Adaptör ve 3A USB-C kablosu ile yaklaşık 30 dakikada %50’ye kadar şarj 

  • Hızlı Kablosuz Şarj 2.0
  • Kablosuz PowerShare
Su Geçirmezlik IPX8
*Laboratuvar test koşullarına göre 1,5 metreye kadar tatlı suya 30 dakikaya kadar daldırılabilir. Plaj veya havuz kullanımı için tavsiye edilmez. Kalıntıları durulayın/ıslanırsa kurulayın. Cihazın suya dayanıklılığı kalıcı değildir ve normal aşınma ve yıpranma nedeniyle zamanla azalabilir. 
İşletim Sistemi Android 13 

One UI 5.1.1

Ağ ve Bağlantı 5G, LTE, Wi-Fi 6E, Bluetooth® v5.3
Güvenlik  Samsung Knox ile, Samsung Knox Vault
SIM Kart Bir Nano SIM ve bir eSIM

Dapatkan lebih banyak MangTekno di kotak masuk Anda!

Berita, ulasan, opini, dan panduan kami yang mudah diikuti dapat mengubah setiap pemilik iPhone menjadi penggemar Apple

Invalid email address

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Berita, ulasan, opini, dan panduan kami yang mudah diikuti dapat mengubah setiap pemilik iPhone menjadi penggemar Apple
Dengan mengirimkan informasi Anda, Anda setuju dengan
dan
dan berusia 16 tahun atau lebih