RTX 4090 Ti İptal Olabilir, 512-bit Ekran Kartları Yolda

NVIDIA, sızıntılara bakılırsa “GeForce RTX 4090 Ti” planlarını iptal etti. Bilgiler yine düzenli olarak bilgiler sızdıran Kopite7kimi‘den geliyor. Sızıntı kaynağına göre RTX 4000 serisinde amiral gemisi yerinden kıpırdamayacak, gelecekte daha güçlü bir GeForce GPU piyasaya sürülmeyecek.

GPU devi son yıllarda ürün gamını “Ti” ve “SUPER” gibi orta nesil yenilemelerle genişletmeye başlamıştı. Bu konuda AMD’nin hamleleri de önemli. NVIDIA aslında RTX 4060 Ti ve RTX 4070 Ti gibi Ti modellerini erken piyasaya sürdü. Ancak belki de aynı strateji RTX 4080 ve RTX 4090 gibi üst uç kartlar üzerinde uygulanmayacak.

Bunun birkaç nedeni olabilir. Ana neden muhtemelen rekabetle (ya da rekabet eksikliğiyle) ilgili. AMD’nin amiral gemisi RX 7900 XTX rakibinin yanına yaklaşamıyor bile. Hatta RTX 4080 ile eşdeğer. Böyle bir durumda NVIDIA’nın daha güçlü GPU’lar üretmesi için bir neden yok.

Devam edecek olursak, ekran kartları da dahil olmak üzere PC donanımlarının satışları yıl boyunca düştü. Bundan öncesinde benzeri görülmemiş bir talep vardı ve RTX 3000 serisindeki her model yüksek miktarlarda sattı. Sonuç olarak takvimler 2023 yılının ikinci yarısını gösteriyor, her şey değişti.

Bu arada bir hatırlatma olarak, tam işlevli AD102 grafik yongası halen kullanımda değil. Mevcut RTX 4090 bu GPU’nun kırpılmış bir sürümünü kullanıyor. Kopite7kimi, tam sürümün Ti modelleri için planlanmadığını, ancak NVIDIA’nın başka ürünler için planlar yaptığını söylüyor. Belki eksiksiz AD102 GPU bir profesyonel sürümde kullanılabilir.

512 Bit Bellek Arayüzü

Son olarak, yeni nesil amiral gemisinin 512 bit bellek arayüzüne sahip olacağı doğrulandı. Henüz bir isimlendirme olmasa da RTX 5090 modelinden bahsediliyor olabilir. NVIDIA, böylelikle 2008/2009 yıllarından beri (GTX 280 ve GTX 285) ilk kez 512-bit veri yolu genişliğini tercih etmiş olacak.

Dapatkan lebih banyak MangTekno di kotak masuk Anda!

Berita, ulasan, opini, dan panduan kami yang mudah diikuti dapat mengubah setiap pemilik iPhone menjadi penggemar Apple

Invalid email address

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Berita, ulasan, opini, dan panduan kami yang mudah diikuti dapat mengubah setiap pemilik iPhone menjadi penggemar Apple
Dengan mengirimkan informasi Anda, Anda setuju dengan
dan
dan berusia 16 tahun atau lebih