PC’lerde Bip Kodu Nedir? Anakart Hata Kodları ve Anlamları

Bilgisayar kullanıcıları sık sık sistem açılışında sorunlarla karşılaşıyor, problemi çözmek için saatler ve hatta günler harcıyor. PC açılmadığında problemi tespit etmek oldukça külfetlidir. Bildiğiniz üzere, BIOS açılışta hızlı şekilde birçok test gerçekleştirir. Eğer sistemin herhangi bir bölümünde sorun varsa açılış hata mesajı, POST kodu veya bip sesleriyle kullanıcılar uyarılır.

BIOS nispeten basit bir sorunla karşılaştığında POST hata mesajı verir. Ancak bu aşamaya bile gelmeden daha ağır sorunlar yaşanıyorsa hata mesajı yerine bip kodları (hata mesajının sesli bir versiyonu) duyabilirsiniz.

Bip kodları, özellikle sorunun temel nedeni video (GPU gibi) ile ilgiliyse çok daha faydalıdır. Video nedenli bir sorun nedeniyle ekrandaki hata mesajını veya hata kodunu okuyamıyorsanız, sorunun ne olduğunu anlamak için bip kodlarını dinlemekten başka çareniz yok gibi. İşte bu sebeple bip kodları bazen hayat kurtarır.

Bip kodları bazen BIOS hata bip kodu, BIOS bip kodu, POST hata kodu veya POST bip kodları gibi isimlerle anılır, ancak genellikle sadece “bip kodu” şeklinde bir terim kullanıyoruz.

POST Bip Kodları Nasıl Anlaşılır?

Bilgisayarınız açılmıyor ancak bip sesleri çıkarıyorsa, yapmanız gereken ilk şey bip kodlarını anlamlı hale getirmek. Böyle durumlarda bilgisayarınızın veya anakartınızın kullanım kılavuzuna başvurabilirsiniz. Ancak kullanıcı kılavuzuyla sorunu anlamlandıramıyorsanız biraz araştırma yapmanız gerekir.

Çok fazla BIOS üreticisi olmamasına rağmen hepsinin kullandığı tek bir standart yok. Bu nedenle her bir üreticinin kendi bip kodu setleri mevcut. Bazen mesajlar kısa, bazen uzun bazen ise hem kısa hem uzun olabilir. Dolayısıyla, iki farklı bilgisayardaki aynı bip sesi tamamen farklı iki sorunu ifade etmekte.

Örneğin, AMIBIOS bip kodları ekran belleğiyle ilgili bir sorun olduğunu belirtmek için sekiz kısa bip sesi verir, bu da genellikle arızalı, eksik veya gevşek bir ekran kartı olduğu anlamına gelir. Sekiz bip sesinin dört (ya da iki, ya da 10, vb.) bip sesine karşı ne anlama geldiğini bilmeden, bir sonraki adımda ne yapmanız gerektiği konusunda kafanız oldukça karışacaktır.

Eğer yanlış üreticinin bip kodu bilgilerine bakarsanız işler çok daha karmaşık hale gelecektir. Sesli mesajlar sizi yanlış adımlara yönlendirir. Bu nedenle sisteminizde kullanılan BIOS’un üreticisini bilmeniz şart.

BIOS Üreticisi Nasıl Öğrenilir?

Bip kodlarında olduğu gibi, POST kodları da kullanılan BIOS’a göre farklılık gösterebilir. Henüz bir standart belirlenmiş değil ve kodlar üretici şirkete özgüdür. Peki ne yapmalı?

POST kodlarını yorumlamadan önce bilgisayarınızın sahip olduğu BIOS türünü bilmeniz gerekiyor. Dahası, kodlar aynı olsa bile anakart türüne ve üreticiye göre tamamen farklı anlamlar içerebilir.

BIOS üreticisini öğrenmenin en kolay yolu, birçok detay içeren anakart kılavuzuna bakmaktır. Hatta büyük anakart üreticileri genellikle sistem belgelerinde hata kodları ve mesajlarının bir listesini paylaşıyor. Anakart belgelerine sahip değilseniz, şirketler artık tüm modellerle birlikte kılavuzu çevrimiçi olarak paylaşıyor. Anakart destek sayfasından yardımcı kılavuza (genelde PDF olarak) erişmek mümkün.

686 AMIBIOS çipi

Bir diğer seçeneğe gelince, Windows Arama kutusuna “Sistem Bilgisi” yazın ve ilk seçeneğe tıklayın. Burada BIOS Sürümü/Tarihi kısmında bilgiler göreceksiniz. Örneğin görüntüde üreticinin AMI (American Megatrends Inc.” olduğunu görüyoruz. Alternatif olarak CPU-Z yazılımıyla da üreticiyi bulabilirsiniz.

Son olarak, bilgisayar açılışında POST ekranıyla birlikte BIOS geliştiricisinin ismi ve logosu yer alabilir.

POST Kodları ve Bip Seslerinin Farkı

Anakart BIOS bip kodlarına zaten aşina olabilirsiniz. Bip kodları, başlatma sırasında belirli bir sorunla karşılaştıklarında kullanıcıları uyaran sesli sinyaller kullanır. Her şeyin yolunda olduğunu gösteren tek bir kısa bip sesinden, daha karmaşık bir mesaj iletmek için farklı tonlarda birden fazla bip sesine kadar birçok varyasyon duyabilirsiniz. Sesli uyarı mesajları özellikle GPU başlatılmadan önce bir donanım arızası meydana geldiğinde kullanışlıdır.

Bip Kodlarıyla Nasıl Sorun Giderilir?

Bilgisayarınızı açtıktan sonra bip kodları duyuyorsanız ve ardından bilgisayarınız çalışmıyorsa, anakart monitöre herhangi bir hata bilgisi gönderemeden önce bir tür sorunla karşılaşmış demektir. Bip kodunun hangi sorunu temsil ettiğini belirlemek için aşağıdaki adımları izleyin. Sorunun ne olduğunu öğrendikten sonra, sorunu çözmek için çalışabilirsiniz.

 • Bilgisayarı açın veya zaten açıksa yeniden başlatın.
 • Bilgisayar açılmaya başladığında çıkan bip kodlarını çok dikkatli bir şekilde dinleyin.
 • Bip seslerini tam olarak anlamadıysanız bilgisayarınızı tekrar yeniden başlatın.
 • Bip seslerinin nasıl duyulduğunu size mantıklı gelen bir şekilde not edin.
 • Anakart üzerindeki BIOS çipini hangi şirketin ürettiğini bulun. Bunun yollarını biraz önce anlatmıştık.
 • Artık BIOS üreticisini bildiğinize göre sorunun kaynağına inebilirsiniz.

AMI BIOS (American Megatrends, Inc)

AMIBIOS, American Megatrends tarafından üretilen bir BIOS türü. Birçok popüler anakart üreticisi AMI’nin AMIBIOS’unu sistemlerine entegre ediyor.

Farklı anakart üreticileri, AMIBIOS sistemini temel alan özel BIOS yazılımları kullanabiliyor.. AMIBIOS tabanlı bir BIOS’tan gelen bip kodları aşağıdaki AMIBIOS bip kodlarıyla tamamen aynı olabilir veya biraz farklılık gösterebilir. AMIBIOS kodları genellikle kısadır, hızlı bir şekilde arka arkaya duyulur ve genellikle bilgisayar açıldıktan hemen sonra duyarsınız.

 • 1 kısa bip: DRAM yenileme hatası – Anakarttaki hafıza yenileme devresi arızalı. RAM’leri çıkarıp tekrar yerleştirmeyi deneyin veya farklı bir RAM ile deneme yapın.
 • 2 kısa bip: Temel bellekte bir eşlik hatası olduğu anlamına geliyor. Bu sorun RAM’inizdeki ilk 64 KB’lık bellek bloğunu etkilemekte. RAM bellekleri çıkarıp tekrar yerleştirmeyi deneyin. Hata devam ederse RAM değişimi yapın. Tüm RAM sorunları gibi bu da kendi başınıza çözebileceğiniz ya da tamir ettirebileceğiniz bir sorun değildir.
 • 3 kısa bip: Belleğin ilk 64 KB’lık bloğunda bir temel bellek okuma/yazma testi hatası olduğu anlamına geliyor. Yüksek ihtimalle RAM arızalanmıştır. Yenisi ile değiştirin.
 • 4 kısa bip: Anakart zamanlayıcısının düzgün çalışmadığı anlamına geliyor. Ancak en alttaki (genellikle 0 olarak işaretlenir) yuvada bulunan RAM modülünde bir sorun olduğu anlamına da gelebilir. Genellikle, bir genişletme kartındaki donanım arızası veya anakartın kendisindeki bir sorun bu bip kodunu tetikleyebilir. Bellekleri yeniden yerleştirerek başlayın ve bu işe yaramazsa farklı bir RAM deneyin. Faydalı olmazsa tüm genişletme kartlarını yeniden yerleştirin. Son seçenek olarak anakartı değiştirin.
 • 5 kısa bip: Bir işlemci hatası olduğunu gösteriyor. Hasarlı bir genişletme kartı, CPU veya anakart bu AMI bip koduna yol açıyor olabilir. CPU’yu yeniden takarak başlayın. Bu işe yaramazsa PCIe kartlarını yeniden takmayı deneyin. Ancak büyük olasılıkla CPU’nun değiştirilmesi gerekecek. Son seçenek ise anakart değişimi.
 • 6 kısa bip: 8042 Gate A20 test hatası. Bu bip kodu genellikle arızalı bir genişletme kartından veya artık çalışmayan bir anakarttan kaynaklanır. Ayrıca 6 kısa bip sesi duyuyorsanız, belirli bir tür klavye arızası ile karşı karşıya olabilirsiniz. A20 hatalarını giderirken, genişletme kartlarını yeniden yerleştirmeniz veya değiştirmeniz gerekebilir. Klavye denetleyicisi bozuk olabilir ve BIOS korumalı moda geçemez. Klavyeyi çıkarıp tekrar farklı girişlere takmayı ve farklı bir klavye deneyin. Son olarak, anakartınızı değiştirmeniz gerekecek kadar ciddi bir arıza ile karşı karşıya olabilirsiniz.
 • 7 kısa bip: 7 kısa bip genel bir istisna hatasını gösterir. Bu AMI kodu, bir genişletme kartı sorunundan, bir anakart donanım sorunundan veya hasarlı bir CPU’dan kaynaklanıyor olabilir. Soruna neden olan arızalı donanımın değiştirilmesiyle bu sorun çözülecektir. İşlemciyi çıkarıp yeniden takın ve düzgün şekilde oturduğundan emin olun. İşlemciyi çalışan farklı bir işlemciyle değiştirin. İşlemci değişimi işe yaramazsa, anakartı servise gönderin veya anakartı değiştirin.
 • 8 kısa bip: Bellek okuma/yazma hatası. Sekiz kısa bip sesi ekran belleğinde bir hata olduğunu gösteriyor. Genellikle ekran kartı sorunlu olduğunda bu hatayla karşılaşırsınız. Mümkünse ekran kartını farklı, çalıştığından emin olduğumuz farklı bir ekran kartı ile değiştirip deneyin.
 • 9 kısa bip: ROM sağlama toplamı hatası. Bu hata anakart üzerindeki BIOS çipinde bir sorun olduğunu göstermekte. Bir BIOS çipini değiştirmek çok zordur, bu nedenle iş anakart değişimine kadar gidebilir. Hatalı BIOS yongası; BIOS sıfırlaması yapın, soket varsa BIOS yongasını değiştirin, anakartı servise gönderin veya anakartı değiştirin.
 • 10 kısa bip: CMOS kapatma kaydı okuma/yazma hatası olduğu anlamına geliyor. Bu bip kodu genellikle AMI BIOS çipindeki bir donanım arızasından kaynaklanır. Anakartın değiştirilmesi genellikle bu sorunu çözecektir, ancak nadir durumlarda hasarlı bir genişletme kartı da bu soruna sebebiyet verebilir. Bir şeyleri değiştirmeden önce CMOS’u temizleyin (BIOS’u sıfırlayın) ve PCIe yuvalarındaki aygıtları çıkarıp yeniden takın.
 • 11 kısa bip: Önbellek testinin başarısız olduğunu gösteriyor: L2 önbelleği arızalı. AMI BIOS bip kodunun sorumlusu genellikle arızalı bir donanım parçası, çoğu zaman ise bu anakart.
 • 1 uzun 2 kısa bip: Genellikle ekran kartının bir parçası olan bellekte arıza olduğunu gösterir. Ekran kartı değişim yolu gözüktü gibi, ancak yine de kartı tüm tüm bağlantılarıyla birlikte çıkarıp tekrar takın. Ayrıca RAM’leri yerinden çıkarıp düzgün şekilde oturtun.
 • 1 uzun 3 kısa bip: Genişletilmiş bellek arızası. Anakart hafızası hatalı. RAM bellekleri çıkarıp tekrar yerleştirmeyi deneyin. Yeni bir RAM eklemesi yaptıysanız çıkarın. RAM’leri farklı slotlara takıp deneyin.
 • 1 uzun 8 kısa bip: Video adaptör testi başarısız. Video bağdaştırıcı testinin başarısız olduğu anlamına geliyor. Ekran kartını yeniden takmayı deneyin ve ihtiyaç duyduğu yardımcı gücün güç kaynağına bağlı olduğundan emin olun. Var ise kartı farklı bir yuvaya takın. Eğer sonuç alamazsanız ekran kartınızı garantiye gönderin veya değiştirin.
 • Dalgalı siren sesi: Bir voltaj seviyesi sorunu ya da çok düşük çalışan bir işlemci fanı ile karşı karşıyasınız demektir. Bilgisayarınızı kapatmanız ve hem CPU fanını hem de mümkünse BIOS/UEFI’deki CPU voltaj ayarlarını kontrol etmeniz gerekiyor.
 • 1 uzun bip: POST başarılı. Tüm testler başarı ile yapıldı.

Award BIOS

AwardBIOS, 1998’den beri Phoenix Technologies’in sahibi olduğu Award Software Inc. tarafından üretilen bir BIOS türü. Birçok popüler anakart üreticisi sistemlerinde bu BIOS’u kullanmakta.

Diğer anakart üreticileri AwardBIOS sistemine dayalı özel BIOS yazılımı oluşturmuyor. AwardBIOS tabanlı bir BIOS’tan gelen bip kodları aşağıdaki gibi orijinal AwardBIOS bip kodlarıyla aynı olabilir veya biraz değişkenlik gösterebilir. Emin olmak için her zaman anakartınızın kullanma kılavuzuna başvurabilirsiniz.

 • 1 kısa bip: POST başarılı. Tüm testler başarı ile yapıldı. Başka bir deyişle, bu duymak istediğiniz ve muhtemelen satın aldığınız günden bu yana bilgisayarınız her açıldığında duyduğunuz bir bip kodudur. Sorun gidermeye gerek yok!
 • 1 uzun 2 kısa bip: Ekran kartında bir tür hata olduğunda bu kombinasyonu duyarsınız. Ekran kartının yeniden yerleştirilmesi veya monitör kablosunun doğru şekilde takılması gerekebilir. Kart bozuk veya doğru oturmamış olabilir.
 • 1 uzun 3 kısa bip: Ekran kartının takılı olmadığı veya ekran kartındaki belleğin bozuk olduğu anlamına gelir. Ekran kartını tekrar takmak veya değiştirmek gerekebilir.
 • Sürekli tekrarlayan 1 yüksek tiz, 1 düşük tiz bip: Bir tür CPU sorununun göstergesidir. Aşırı ısınıyor veya başka bir şekilde arızalanıyor olabilir.
 • Sürekli tekrarlayan 1 yüksek tiz bip: RAM kaynaklı problem. RAM’ler arızalı veya yanlış yerleştirilmiş olabilir.

Award arıza kodlarının listesi çok daha kısa. Duyduğunuz diğer bip kodu kombinasyonları bir tür bellek sorunu olduğunu gösterebilir. Kesin demiyoruz, ancak böyle durumlarda RAM kaynaklı arızalara odaklanmalısınız.

Phoenix BIOS

Bu kodlar bip setleri halinde gelir. Örneğin 1-2-2-3. Bir bip sesini takiben 2 bip sesi, ardından 2 bip ve 3 bip sesi. Phoenix tabanlı bir BIOS’un bip sesi kodları, aşağıdaki gerçek Phoenix bip kodları ile tamamen aynı olabilir veya değişebilir. Emin olmak için her zaman anakart kılavuzunuzu kontrol edebilirsiniz.

 • Tek bir bip sesi: Phoenix tabanlı bir BIOS’tan gelen tek bir bip sesi aslında her şeyin yolunda olduğunu gösteren bir bildirimdir. Teknik olarak POST işleminin tamamlandığını gösterir.
 • 1 sürekli bip: Sürekli bip sesi resmi olarak listelenmiş bir Phoenix bip kodu değil, ancak bunun meydana geldiği birkaç örnek biliyoruz. İşlemciyi yuvasından çıkarıp düzgün şekilde tekrar oturtun.
 • 1 kısa 1 uzun bip: Bir kısa bip sesini takip eden bir uzun bip sesi de resmi olarak listelenmiş bir Phoenix bip kodu değil. Ancak böyle durumlarda sorun çok yüksek ihtimalle bellek kaynaklıdır. RAM’inizi test edin ve gerekirse değiştirin.
 • Bir uzun ardından iki kısa bip: Bir sağlama toplamı hatası olduğunu gösterir. Anakart tabanlı bir arıza mevcut ve muhtemelen değişim gerekecek.
 • 1-1-1-1: Resmi olarak onaylanmamış bip kodu. RAM’leri çıkarıp tekrar yerleştirin ve olabildiğince farklı slotlarda deneyin. Eğer sorun çözülmezse bellekleri değiştirmeniz gerekebilir.
 • 1-2-2-3: BIOS ROM sağlama toplamı hatası. Bu anakarttaki BIOS yongasında bir sorun olduğunu gösteriyor. Bir BIOS yongasını değiştirmek çoğu zaman mümkün olmadığından, anakartı servise gönderin veya yeni bir anakarta geçin.
 • 1-3-1-1: DRAM yenilemesini test ederken bir sorun olduğu anlamına geliyor. Sistem belleği, PCI slotundaki bir kart veya anakartta bir sorun olabilir.
 • 1-3-1-3: 8742 klavye denetleyici testinin başarısız olduğunu simgeliyor. Muhtemelen şu anda bağlı klavyede veya USB girişinde sorun var, ancak sorun anakart kaynaklı da olabilir.
 • 1-3-4-1: RAM ile ilgili bir sorun olduğu anlamına gelir. Belleği değiştirmek genellikle bu sorunu giderecektir.
 • 1-3-4-3: RAM bellek yolunda düşük veri hatası. Bellekte bir tür sorun olduğunu gösteriyor ve nihayetinde değişim gerekebilir.
 • 1-4-1-1: RAM bellek hatası. Bellek yolunda yüksek bit. Aynı şekilde sistem belleğinde bir sorun olduğunu gösteriyor ve değişim gerekebilir.
 • 2-1-2-3: Anakarttaki BIOS yongasıyla ilgili, BIOS ROM hatası olduğu anlamına gelir. Anakartınızı servise gönderin veya yeni bir anakarta geçin.
 • 2-2-3-1: IRQ’larla ilgili donanımı test ederken bir sorun olduğunu anlatan bip kodları. Bu, PCI slotundaki bir donanım, yanlış yapılandırma sorunu veya bir çeşit anakart arızası olabilir.
 • 1-1-2-1: CPU ile ilgili sorun. Arızalı CPU/anakart.
 • 1-4-3-3: L2 önbellek hatası.
 • 1-4-4-1: Gelişmiş yonga seti kayıt yapılandırması gerekiyor.
 • 1-4-4-2: CMOS değerlerine sahip alternatif kayıtları yükleyin.
 • 2-1-1-1: Arızalı anakart veya bileşen kaynaklı sorun. İlk CPU hızını ayarlayın, var ise overclock işlemini geri alın.
 • 2-1-2-4: PCI Options ROM’ları için yöneticiyi başlatma. Ayrıca I/O bağlantı noktası arızası olabilir.
 • 2-1-3-1: CMOS ile video yapılandırmasını kontrol edin
 • 2-1-3-2: PCI veriyolunu ve aygıtları başlatma.
 • 2-3-2-3: Önbellek hatası. Gelişmiş önbellek kayıtlarını yapılandırın.
 • 2-3-3-1: L2 önbellek hatası.
 • 2-4-2-1: RTC hatası. Gerçek zamanlı saati kontrol edin.
 • 2-4-2-3: Klavye kaynaklı hata.
 • 2-4-4-3: Varsa yardımcı işlemciyi test edin.
 • 3-1-1-1: Yerleşik I/O bağlantı noktalarını devre dışı bırakın.
 • 3-1-1-3: Harici RS232 bağlantı noktalarını algılama ve kurma
 • 3-1-2-1: Harici paralel bağlantı noktalarını algılama ve kurma.
 • 3-1-2-3: Tümleşik I/O bağlantı noktalarıyla ilgili sorun.
 • 3-1-3-1: BIOS Veri Alanını başlatma.
 • 3-1-4-1: Disket kontrolcüsüyle ilgili problem.
 • 3-2-1-1: Sabit disk kontrolcüsüyle ilgili hata.
 • 3-2-1-2: Yerel veri yolu sabit disk denetleyicisini başlatma.
 • 3-2-4-1: Güç yönetimiyle ilgili olduğu tahmin edilen sorun. Anakart bileşenlerinden birisi arızalı olabilir.
 • 3-2-1-3 Arızalı anakart veya bileşen.
 • 3-2-2-1 Klavye kontrolcü hatası.
 • 3-3-1-1: RTC hatası. Gerçek zamanlı saati kontrol edin.
 • 3-3-1-3: Anahtar kilidi hatası. Anahtar kilidini kontrol edin.
 • 3-3-3-3: F2 tuş vuruşu için tarama.
 • 3-3-4-1: CMOS kurulum ayarları.
 • 4-3-2-4: Tam bir RAM testi yapın.
 • 4-3-4-2: Disket sürücü ya da sabit sürücü arızası.
 • 2-1-3-3: Görüntü sistemi arızası.
 • 1-2-1-1: Güç yönetimi hatası.
 • 1-1-3-4: Belleğin ilk 64K’sında arıza.
 • 1-1-3-3: Anakart veya bileşenlerden birisi arızalı. CPU arızasını kontrol edin.
 • 1-1-3-1: Anakart veya bileşenlerden birisi arızalı. Yonga seti kayıtlarını ilk POST değerleri ile başlatın.
 • 3-1-4: Kesme denetleyicisi arızası.
 • 3-2-4: Klavye denetleyicisi arızası.
 • 3-3-2: CMOS hatası.
 • 3-3-4: Ekran kartı arızası.
 • 3-4-1: Video kartı arızası.
 • 4-2-1: Zamanlayıcı arızası.
 • 4-2-2: CMOS kapatma hatası.
 • 4-2-3: A20 kapısı arızası.
 • 4-2-4: Korumalı modda beklenmeyen kesme.
 • 4-3-1: RAM testi hatası.
 • 4-3-3: Zamanlayıcı arızası.
 • 4-3-4: Saat/tarih hatası. Günlük saati kontrol edin.
 • 4-4-1: Seri bağlantı noktası arızası.
 • 4-4-2: Paralel bağlantı noktası arızası.
 • 4-4-3: Matematik yardımcı işlemcisi.
 • 1-4-1: Adres hattı arızası.
 • 1-4-2: Parity RAM arızası.
 • 1-4-3: Zamanlayıcı arızası.
 • 1-4-4: NMI bağlantı noktası arızası.
 • 2-_-_ 2’den sonraki herhangi bir bip sesi kombinasyonu, belleğin ilk 64K’sında bir arıza olduğunu gösteriyor.
 • 3-1-1: Ana DMA arızası.
 • 3-1-2: Slave DMA arızası.
 • İki tonlu siren sesi: Düşük CPU fan hızı veya voltaj seviyesi sorunu.

IBM BIOS

 • 1 kısa bip: POST başarılı. Tüm testler başarı ile yapıldı
 • 2 kısa bip: POST hatası, hata kodu için gözden geçirme ekranı. Hata kodu burada görüntülenecek.
 • 1 uzun 1 kısa bip: Anakart hata/arızası.
 • 1 uzun 2 kısa bip: Video adaptör, yani ekran kartı hatası.
 • 1 uzun 3 kısa bip: EGA/VGA video ekran devre hatası.
 • 3 uzun bip: Klavye veya klavye kontrolcü hatası. Klavyeyi çıkarıp tekrar farklı girişlere takmayı ve farklı bir klavye deneyin.
 • Sürekli bip sesi: Güç kaynağı sorunu. Güç kaynağı bağlantılarını kontrol edin.
 • Sürekli kısa bip sesi: Güç kaynağı sorunu. Güç kaynağı bağlantılarını kontrol edin.
 • Bip sesi yok: Güç kaynağı sorunu. Güç kaynağı bağlantılarını kontrol edin.

DELL

 • 1 kısa bip: Anakart, BIOS veya ROM hatası.
 • 2 kısa bip: Bellek (RAM) algılanmadı.
 • 3 kısa bip: Yonga seti hatası (Kuzey ve Güney köprü hatası), kapı A20 arızası, I/O yonga veya klavye kontrolcü arızası.
 • 4 kısa bip: Bellek (RAM) arızası.
 • 5 kısa bip: CMOS pil arızası.
 • 6 kısa bip: Ekran kartı/yonga arızası.
 • 7 kısa bip: Merkezi İşlem Birimi (CPU) arızası.

AST BIOS

 • 1 kısa bip: CPU kayıt testi hatası.
 • 2 kısa bip: Klavye denetleyici arabellek hatası.
 • 4 kısa bip: Klavye denetleyicisi sıfırlama hatası.
 • 5 kısa bip: Klavye giriş hatası.
 • 6 kısa bip: Sistem kartı yonga seti arızası.
 • 9 kısa bip: BIOS ROM hatası.
 • 10 kısa bip: Sistem zamanlayıcı arızası.
 • 12 kısa bip: CMOS kayıt hatası.

Bip Sesi Duyulmuyor mu?

Bilgisayarınızı açamıyorsanız ancak hiçbir hata mesajı görmüyor veya herhangi bir bip kodu duymuyorsanız hala umut olabilir. Bip kodunun olmaması bilgisayarınızın dahili bir hoparlörü olmadığı anlamına geliyor ki böyle bir durumda BIOS uyarı mesajları üretse de hiçbir şey duyamazsınız. Sorunun ne olduğunu bulmak için en iyi çözüm bilgisayarınızı açmak ve hata mesajını dijital biçimde görmek için bir POST test kartı kullanmak.

Bilgisayarınız başladığında bip sesi duymamanızın bir başka nedeni de güç kaynağının bozuk olmasıdır. Anakarta güç gitmiyorsa dolayısıyla dahili hoparlörlere de güç gitmiyordur. Sonuç olarak hiçbir ses duyamazsınız.

Başlangıçta Bip Kodu Yok mu?

Başlangıçta bir bip sesi duymuyorsanız, bilgisayarın açılışta kendi kendini sınaması (POST) çalışmıyor demektir. Tüm kablo bağlantılarınızı kontrol edin, diskleri veya USB aygıtlarını çıkarın ve tekrar deneyin. Sorun giderme işleminiz sorunu çözmezse, bilgisayarın anakartı, CPU’su, RAM’i veya güç kaynağı arızalı olabilir.

POST Nedir?

Bilgisayarınızın güç düğmesine bastığınızda, siz ekranda bir şey görmeden önce bile arka planda birden fazla işlem gerçekleşir. Bu eylemler topluca açılışta kendi kendine test (POST) olarak adlandırılır.

Peki POST nasıl çalışır? Esasen kullanıcı bilgisayarını her açtığında, UEFI BIOS ana sistem bileşenleri hakkında bilgi toplar ve her bileşenin düzgün çalıştığından emin olmak için power-on self-test (POST) adı verilen özel bir test gerçekleştirir.

AMI BIOS POST ekranı.
AMI BIOS POST ekranı.

Test süreci oldukça karmaşıktır ve bellek/sistem bölümlemesiyle ilgili incelikler içerir. Ancak basit tabirle bir tür tanılama testinden söz ediyoruz. Sonuç olarak, testin herhangi bir kısmında başarısızlık olursa BIOS hatanın nerede gerçekleştiğini bulur, monitörde veya video sinyalinden önce gerçekleşirse POST kodu ekranında bir hata mesajı görüntüler.

Dapatkan lebih banyak MangTekno di kotak masuk Anda!

Berita, ulasan, opini, dan panduan kami yang mudah diikuti dapat mengubah setiap pemilik iPhone menjadi penggemar Apple

Invalid email address

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Berita, ulasan, opini, dan panduan kami yang mudah diikuti dapat mengubah setiap pemilik iPhone menjadi penggemar Apple
Dengan mengirimkan informasi Anda, Anda setuju dengan
dan
dan berusia 16 tahun atau lebih