Intel, Entegre Grafiklerde Yeni Mimariler Kullanacak: Xe2 Battlemage

Intel’in gelecek yıllarda kullanıma sunulacak mimarileri hakkında sayısız sızıntı dolaşıyor. Bu kez dizüstü bilgisayarlar için tasarlanan “Lunar Lake” serisi hakkında yeni özellikler ortaya çıktı. Intel, Lunar Lake’in düşük güçlü mobil platformlara yönelik olacağını zaten doğrulamıştı.

Lunar Lake ile birlikte Xe2-LPG olarak da bilinen Battlemage GPU mimarisi dizüstü bilgisayarlara gelecek. Bu arada, Arc A770 veya Arc A770M gibi harici GPU’lar Alchemist mimarisiyle inşa ediliyor. Battlemage ise bir sonraki grafik mimarisi için verilen isim. Diyebiliriz ki, Intel gelecekte entegre grafiklerde performansa ağırlık verecek.

Yaklaşan Lunar Lake mobil çipler, 14. Nesil Core Ultra “Meteor Lake” mobil serisinin yerini alacak. Meteor Lake ile Alchemist grafikleri kullanılırken, bir sonraki nesilde ikinci nesil grafiklere yer verilecek.

Bionic-Squash‘a göre, Lunar Lake (LNL) 64 Xe2 Yürütme Birimine (EU) sahip olacak. 64 EU demek, 8 Xe-Core demek. Bu da Lunar Lake’in grafik hesaplamaları için kullanılan 1024 FP32 birimine sahip olacağı anlamına geliyor.

EU miktarı Raptor Lake mimarisine göre daha düşük. Ancak Raptor Lake yüksek performanslı bir mimari iken, Lunar Lake düşük güç tüketimi ve verimlilik için optimize ediliyor. Öte yandan, Battlemage mimarisi Alchemist’ten daha gelişmiş olacak. Battlemage, Intel’in üst düzey veri merkezi GPU’su Ponte Vecchio ile aynı SIMD16 EU yapılandırmasını kullanıyor. Bu, her bir EU’nun Alchemist’te olduğu gibi saat döngüsü başına 8 yerine 16 işlem yapabileceği anlamına geliyor. Aynı zamanda Xe çekirdek sayısı da yarıya iniyor.

Lunar Lake için halen daha zaman var. Intel CEO’su Pat Gelsinger, son kazanç çağrısı sırasında bu işlemcilerin 2024’ün ikinci yarısında üretime hazır hale geleceğini söylemişti.

Dapatkan lebih banyak MangTekno di kotak masuk Anda!

Berita, ulasan, opini, dan panduan kami yang mudah diikuti dapat mengubah setiap pemilik iPhone menjadi penggemar Apple

Invalid email address

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Berita, ulasan, opini, dan panduan kami yang mudah diikuti dapat mengubah setiap pemilik iPhone menjadi penggemar Apple
Dengan mengirimkan informasi Anda, Anda setuju dengan
dan
dan berusia 16 tahun atau lebih