Foxconn, Yapay Zeka Sektöründeki Üretimiyle Ön Plana Çıkıyor

Economic Daily‘nin tedarik zincirindeki kaynaklara dayandırdığı haberine göre, NVIDIA tabanlı yapay zeka donanımlarının yarısından fazlası Foxconn tarafından üretiliyor. Foxconn ayrıca NVIDIA’nın yapay zeka alanındaki hakimiyetinden de faydalanıyor.

Foxconn’un başkanı Liu Yangwei, kısa süre önce analistler ve yatırımcılarla yaptığı görüşmede şirketin bugün dünya çapında satılan yapay zeka sunucularının %70’ini ürettiğini söyledi. Ürettiği Apple ürünleriyle de bilinen Foxconn, NVIDIA’nın A100, A800, H100 ve H800 gibi bilgi işlem GPU modüllerinin tek üreticisi olarak görünüyor. Bu modüller, NVIDIA da dahil olmak üzere tüm AI GPU tabanlı sunucu üreticileri tarafından yaygın olarak kullanılıyor.

Lider GPU üreticisi NVIDIA, müşterilerine A100 ve H100 tabanlı DGX sunucularının yanı sıra aynı işlem GPU’ları tarafından desteklenen HGX kartları da sunuyor. Yapılan haberlere bakılırsa HGX kartlarının %50’sinden fazlası da Foxconn tarafından üretilecek.

Ancak Foxcon’un yapay zeka alanındaki faaliyetleri modüller ve kartlarla bitmiyor. Şirketin üretimi aynı zamanda sunuculara ve sunucu raflarına kadar uzanırken tüm yapay zeka ortamını kapsayan kapsamlı bir dikey entegrasyon kuruyorlar. Yangwei, Foxconn’un yapay zeka konusunda yalnızca NVIDIA ile çalışmadığını söylüyor. İki büyük bulut hizmeti sağlayıcısı olan Amazon Web Services ve Google’ın tescilli AI işlemcilerine dayanan sunucularının da %70’i Foxconn tarafından üretiliyor.

Yapay zeka sunucu pazarı çok büyük bir pazar haline geldi. Liu Yangwei, 2023’te 30 milyar dolar olan pazarın 2027’ye kadar 150 milyar dolara çıkmasının öngörüldüğünü söyledi.

Dapatkan lebih banyak MangTekno di kotak masuk Anda!

Berita, ulasan, opini, dan panduan kami yang mudah diikuti dapat mengubah setiap pemilik iPhone menjadi penggemar Apple

Invalid email address

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Berita, ulasan, opini, dan panduan kami yang mudah diikuti dapat mengubah setiap pemilik iPhone menjadi penggemar Apple
Dengan mengirimkan informasi Anda, Anda setuju dengan
dan
dan berusia 16 tahun atau lebih