AMD, Yaptırımlar Nedeniyle Çin’e Özel Yapay Zeka Ürünleri Hazırlıyor

Çin pazarı ekran kartlarına normal şekilde erişebiliyor ancak giderek sıkılaşan ABD ihracat kısıtlamaları nedeniyle yapay zeka hızlandırıcılara ulaşım daha zor hale geliyor. Intel ve NVIDIA, Çin’e karşı uygulanan ihracat düzenlemelerine uymak için bazı yapay zeka GPU’larını (yapay zeka hızlandırıcılar) yenilemek zorunda kaldı.

Görünüşe göre AMD de aynı yolu izleyecek. AMD CEO’su Dr. Lisa Su, şirketin son kazanç çağrısı sırasında şu sözlere yer verdi:

Çin bizim için çok önemli bir pazar, kesinlikle portföyümüzün genelinde. Hızlandırıcı pazarını düşündüğümüzde, planımız elbette ABD ihracat kontrolleriyle tamamen uyumlu olmak. Ancak Çin’de yapay zeka çözümleri arayan müşterilerimiz için ürün geliştirme fırsatı olduğuna inanıyoruz ve bu yönde çalışmaya devam edeceğiz.

Şirketin planlarından detaylıca bahsedilmedi, ancak AMD muhtemelen Instinct MI serisi hızlandırıcılarından bazılarını Çin’e özel olarak değiştirecek. Son çeyrekte piyasaya sürülmesi planlanan son nesil Instinct MI300 modelinde de değişiklikler yapılacak.

Birleşik Devletler Çin’in yapay zeka gelişimini engellemek için GPU ihracatına katı ihracat düzenlemeleri getirmiş olsa da, NVIDIA ve Intel gibi yonga üreticileri mevcut ürünlerini ihracat kontrollerine uyacak şekilde yenileyerek bir şekilde bu engelin üstesinden geldiler. Mevcut kurallar çipten çipe veri aktarım hızının 600 GB/s’yi geçmemesi gerektiğini belirtiyor. Ancak ABD hükümeti Çin’e yapay zeka çipi ihracatı için yeni kısıtlamalar getirmeyi düşündüğünden bu durum değişebilir.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.

Dapatkan lebih banyak MangTekno di kotak masuk Anda!

Berita, ulasan, opini, dan panduan kami yang mudah diikuti dapat mengubah setiap pemilik iPhone menjadi penggemar Apple

Invalid email address

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Berita, ulasan, opini, dan panduan kami yang mudah diikuti dapat mengubah setiap pemilik iPhone menjadi penggemar Apple
Dengan mengirimkan informasi Anda, Anda setuju dengan
dan
dan berusia 16 tahun atau lebih