AMD Radeon Ekran Kartlarında Boşta Güç Tüketimi Nasıl Düşürülür?

Genelde ekran kartlarının tükettiği yüksek güç değerlerine değiniyor olsak da güçlü GPU’lar her zaman tam gazda çalışmıyor. Bazen sistemimizi boşta bırakıyoruz veya YouTube videoları gibi basit işlemler yürütüyoruz. Birçok kişi ekran kartının güç tüketimine pek dikkat etmez. Alman yayını ComputerBase ise yaptığı testlerle birlikte AMD Radeon ekran kartlarında boşta güç tüketimini azaltmaya yardımcı olabilecek basit bir yöntem keşfetti.

ComputerBase kısa bir süre önce laboratuvarlarını Powenetics V2 ölçüm yazılımı ve donanımı ile yenileyerek güç ölçüm süreçlerini geliştirmeye karar verdi. Ayrıca 144 Hz yenileme hızına ve Adaptive Sync desteğine sahip yeni bir 4K monitör kullanmaya başladılar. Sonuç olarak, haber kuruluşu tüm ekran kartlarını yeniden test etmek zorunda kaldı.

Yapılan testler sonucunda ilginç bir kanıya vardılar: Değişken Yenileme Hızın (Variable Refresh Rate-VRR) teknolojisi etkinleştirildiğinde AMD ekran kartları boşta çok daha az güç tüketiyor. VRR seçeneği Windows’ta ve AMD’nin sürücülerinde mevcut; ancak AMD bunu otomatik olarak etkinleştiremiyor. VRR, monitörünüzün yenileme hızını oyunlarınızdan veya içeriğinizden gelen kare hızı çıkışıyla eşleşecek şekilde otomatik olarak ayarlayan ve böylece her ikisinin de senkronize kalmasını sağlayan bir teknoloji. VRR terimini üreticiye bağlı olarak Adaptive Sync, AMD FreeSync veya NVIDIA G-Sync gibi farklı bir isim altında bulabilirsiniz.

 

Bu özellikten en çok yeni nesil RDNA 3 ekran kartları, özellikle de serinin tepesinde yer alan Radeon RX 7900 XTX faydalanıyor. ComputerBase’in sonuçlarına göre, Radeon RX 7900 XTX tek ve çift monitör konfigürasyonuyla boşta sırasıyla %81 ve %71 daha az güç tüketti. Windows kullanımıyla yapılan daha gerçekçi genel bir testte bile grafik kartı %36 daha düşük güç tüketimi gösterdi. YouTube’u SDR ve 60 FPS’de izlemek önemli sonuçlar vermedi. Ancak HDR etkinleştirildiğinde GPU %31 daha düşük güç harcadı.

Radeon RX 6800 XT ve Radeon RX 6700 XT gibi RDNA 2 mimarili kartlarda benzer durum söz konusu. Örneğin, VRR’nin etkinleştirilmesi Radeon RX 6800 XT’nin boşta güç tüketimini %79 ve pencere hareketi testini %17 azalttı. VRR özelliği diğer senaryolarda Radeon RX 6800 XT’yi önemli ölçüde etkilemedi.

Intel ve NVIDIA

VRR, Intel ve NVIDIA ekran kartları üzerinde ters etki yarattı. Arc A770’te %11’e kadar daha yüksek boşta güç tüketimi kaydedildi. Ancak Arc A770, 60 FPS’de YouTube HDR testinde %4 daha az güç tüketti.

Yine aynı ayar, GeForce RTX 4080 gibi kartlar barındıran yeni nesil RTX 4000 serisini olumsuz etkiliyor. Testleri gerçekleştiren kişiler, tek monitörde %25, çift monitör düzeninde ise %12’ye kadar daha yüksek boşta çalışma gücü gözlemledi. VRR seçeneği ayrıca YouTube videoları izlenirken güç tüketimini %4 ila %5 arasında artırdı.

Radeon GPU’larda Güç Tüketimi

AMD kullanıcıları, RDNA 3 ekran kartlarının boşta çalışırken yüksek güç tükettiğini gözlemlemişti ve haklı olarak isyanda bulunuyorlardı. Bir ekran kartı, sistem boştayken ya da bir YouTube videosu izlerken bile 100W’ın üzerinde güç çekmemeli. VRR seçeneği RDNA 3 için oyunun kurallarını değiştiren bir özellik çünkü boş senaryolarda grafik kartının boştaki güç tüketimini Ada Lovelace seviyelerine indiriyor. Buna rağmen RTX 4000 serisi halen daha verimli. Örneğin, VRR etkin olsa bile Radeon RX 7900 XTX’in güç tüketimi Windows ve YouTube testlerinde GeForce RTX 4080’den daha yüksekti.

Variable Refresh Rate teknolojisinin RDNA mimarilerine nasıl bir katkı sağladığını teknik olarak bilmiyoruz. Bazı kişiler konu hakkında bilgi almak için AMD ile iletişime geçti. Henüz kırmızı ekipten bir yanıt yok, eğer gelirse makalede güncellemeler yapacağız.

Dapatkan lebih banyak MangTekno di kotak masuk Anda!

Berita, ulasan, opini, dan panduan kami yang mudah diikuti dapat mengubah setiap pemilik iPhone menjadi penggemar Apple

Invalid email address

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Berita, ulasan, opini, dan panduan kami yang mudah diikuti dapat mengubah setiap pemilik iPhone menjadi penggemar Apple
Dengan mengirimkan informasi Anda, Anda setuju dengan
dan
dan berusia 16 tahun atau lebih