AMD, Çökmeleri Analiz Etmeye Yarayan Radeon GPU Detective Aracını Yayınladı

NVIDIA ya da AMD farketmeksizin, ekran kartları zaman zaman farklı nedenlere bağlı olarak işleri kesintiye uğratabilir. Bazen sürücü, bazen ise uygulama kaynaklı olarak çökmelerle karşı karşıya kalabiliyoruz. Sorunları tespit etmemizi kolaylaştırmak isteyen AMD ise geliştiricilerin Radeon ekran kartlarındaki çökmeleri teşhis etmelerine yardımcı olmak için Radeon GPU Detective (RGD) isimli yararlı bir araç hazırladı.

Radeon GPU Detective, sorunu gidermenize yardımcı olacak bir rapor oluşturmak için çökme dökümlerini alıyor ve analiz ediyor. Ayrıntılı rapor, sayfa hatası ayrıntıları, kaynak ayrıntıları ve hatta çökmeden önce GPU’nun iş yükünü gösteren yürütme işaretçileri dahil olmak üzere hayati bilgiler sağlıyor.

Radeon GPU Detective’in 1.0 sürümü, Direct3D 12 uygulamalarında TDR (Zaman Aşımı Tespiti ve Kurtarma) hataları gibi Windows işletim sistemindeki grafik kartı çökmelerini saptayabiliyor. Görünüşe göre DirectX 9-11 gibi önceki API’ler ve Vulkan gibi diğer API’ler destek listesinde yer almıyor.

Radeon GPU Detective şimdilik yalnızca Radeon RX 7000 (RDNA 3) ve Radeon RX 6000 (RDNA 2) serilerini destekliyor. Belki kırmızı takımın mühendisleri uyumluluğu geçmiş yıllara yönelik olarak genişletmek isteyebilir. Bu aracı kullanmak için tek bir şart var: Sistemde Adrenalin 23.7.2 veya üzeri bir sürücünün yüklü olması gerekli.

TDR (Timeout Detection and Recovery, belirli bir süre içinde yanıt vermediğinde ekran kartını sıfırlayan bir Windows özelliği. Kullanışlı bir özelik çünkü sistemi yeniden başlatmaya gerek kalmadan sisteminizi kullanılabilir bir duruma geri getiriyor. TDR hataları oluştuğunda, ekran sürücüsünün çalışmayı durdurduğunu gösteren veya buna benzer uyarı mesajları alabilirsiniz. Bu hatalara birçok şey sebep olabilir; bozuk bir dosyadan sürücü problemlerine ve arızalı ekran kartına kadar. AMD’nin yeni Radeon GPU Detective aracı, geliştiricilerin TDR hatalarını eskisinden daha hızlı tespit etmesine yardımcı olabilir.

Dapatkan lebih banyak MangTekno di kotak masuk Anda!

Berita, ulasan, opini, dan panduan kami yang mudah diikuti dapat mengubah setiap pemilik iPhone menjadi penggemar Apple

Invalid email address

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Berita, ulasan, opini, dan panduan kami yang mudah diikuti dapat mengubah setiap pemilik iPhone menjadi penggemar Apple
Dengan mengirimkan informasi Anda, Anda setuju dengan
dan
dan berusia 16 tahun atau lebih